PPIAF презентував Річний звіт про свою діяльність, у т.ч. в Україні

Опубліковано: 30.11.2023
Категорія: Новини ДПП

Консультативний комітет з державно-приватних інфраструктурних проектів (англ. Public-Private Infrastructure Advisory Facility; PPIAF) – є єдиною глобальною організацією, діяльність якої спрямована на зміцнення політичних, нормативних та інституційних основ для інвестицій приватного сектора в інфраструктуру на ринках, що розвиваються, і в країнах, що розвиваються, а також на сприяння фінансуванню субнаціональних організацій. Перетворення сотень тисяч грантового фінансування на сотні мільйонів інвестицій в інфраструктуру — це роль PPIAF.

Критична інфраструктура України вже давно стикається з величезними викликами, які лише погіршилися після російського вторгнення в Україну. До лютого 2022 року Україна впроваджувала амбітну програму реформ, зосереджену на участі приватного сектору в інфраструктурі. У 2018-2019 роках PPIAF надавав першу підтримку країні, щоб допомогти створити Агенцію ДПП та розробити пакет потенційних проектів.

У 2020 році були укладені перші концесійні договори за проектами концесії портів «Ольвія» та «Херсон», та PPIAF допоміг Міністерству інфраструктури України та Агенції ДПП у підвищенні інституційної спроможності концесіонерів та розробці системи моніторингу для нагляду за концесіями протягом перших критичних років роботи. Для цього у 2021 році Агенція ДПП спільно з Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC) в рамках технічної допомоги PPIAF залучила радників для допомоги Міністерству інфраструктури та ДП «Адміністрація морських портів України» у перехідному періоді та процесі управління концесійними договорами.

Хоча вторгнення Росії в Україну призупинило діяльність у портах, Україна старанно працювала з концесіонерами та партнерами з розвитку, щоб зберегти ці партнерства в майбутньому.

Якісно структуровані концесійні договори заклали основу для моніторингу фінансових, операційних та майнових питань, щоб полегшити впровадження проектів та виявляти проблеми на ранніх стадіях. Протягом цих перших критичних років впровадження концесійних договорів проводилися регулярні зустрічі між концесіонерами, концесієдавцями та зацікавленими сторонами для аналізу ефективності, вирішення проблем та забезпечення безперебійної роботи. Підтримка PPIAF забезпечила ефективний нагляд на цьому етапі запуску, розбудувавши продуктивне довгострокове партнерство в цих стратегічних портах. Ці зусилля також підтримали роботу IFC з вирішення технічних, юридичних, комунікаційних і регуляторних питань.

Особливу цінність цей підхід у підтримці концесійних договорів на етапі їх запуску продемонстрував під час російського вторгнення в Україну. Оскільки російські військові націлені на стратегічну інфраструктуру, таку як порти, акцент технічної підтримки змістився на підтримку концесійних відносин під час воєнної кризи. PPIAF надав своєчасні вказівки щодо застосування форс-мажорних умов, перерахунку концесійних платежів та подовження строків дії контракту.

Постійна взаємодія з концесіонерами була надзвичайно важливою, що свідчить про прагнення відновити роботу в портах, коли це буде можливо. Хоча фізичні активи вимагають відновлення, а комерційні умови можуть потребувати перегляду, концесійні відносини залишаються недоторканими. Зокрема, концесіонерами вживаються заходи щодо сплати концесійних платежів:

  • відповідно до концесійного договору за проектом концесії порту «Ольвія» (з Qterminals W.L.L., ТОВ “Кютерміналз Ольвія”), концесіонером у 2023 році сплачено концесійних платежів у сумі 19 223,2 тис. грн;
  • відповідно до концесійного договору за проектом концесії порту «Херсон» (з ТОВ “Рисоіл-Херсон”, ТОВ “Херсонський порт”), концесіонером у 2023 році сплачено концесійних платежів у сумі 2 148,0 тис. грн.

«Україна продемонструвала надзвичайну відданість програмі реформ. Її зусилля щодо збереження партнерства з приватними портовими операторами за підтримки PPIAF та Світового банку будуть мати важливе значення для відновлення та відбудови  інфраструктури на умовах концепції кращого відновлення (Building Back Better). Постійна взаємодія з концесіонерами також надсилає потужний сигнал про те, що Україна залишається відкритою для бізнесу, а приватні інвестиції продовжуватимуть стимулювати модернізацію та зростання, коли повернеться мир» – зазначено у Річному звіті PPIAF за 2023 рік.

Більше інформації на ppiaf.org або в LinkedIn на linkedin.com/company/ppiaf.