Відбувся тренінг-семінар «Практичні інструменти для узгодження ДПП та інфраструктурних проектів у післявоєнному відновленні та відбудові України з Цілями сталого розвитку»

Опубліковано: 14.12.2023
Категорія: Новини ДПП

12 грудня 2023 року Агенцією ДПП спільно з Європейською економічною  комісією ООН (ЄЕК ООН) організований та проведений онлайн тренінг-семінар «Практичні інструменти для узгодження ДПП та інфраструктурних проектів у післявоєнному відновленні та відбудові України з Цілями сталого розвитку (ЦСР)», який мав на меті допомогти державним службовцям та практикам ДПП в Україні краще зрозуміти, як можна гнучко застосовувати методику ЄЕК ООН PIERS, з кінцевою метою зацікавити та підвищити довіру інвесторів до проектів післявоєнної відбудови України.

Відбудова інфраструктури України потребуватиме мобілізації колосальних фінансових ресурсів із різних джерел: як державних, так і приватних. ДПП може бути важливим фінансовим механізмом для подолання інвестиційного розриву шляхом мобілізації приватного фінансування в розвиток інфраструктури.

Цілями тренінг-семінару було:

  1. Ознайомити практиків ДПП в Україні з практичною реалізацією підходу ЄЕК ООН «ДПП для досягнення ЦСР» (англ. PPPs for the SDGs) та Системою оцінки та рейтингу ДПП та інфраструктури: Методикою оцінки для досягнення ЦСР ЄЕК ООН (англ. UNECE PPP and Infrastructure Evaluation and Rating System, PIERS) (коротко – методикою PIERS ЄЕК ООН), включаючи її інструмент самооцінки; і
  2. Обговорити оцінку пілотних проектів в Україні, здійснену у 2023 році ЄЕК ООН використовуючи методику PIERS.

Пан Тоні Боннічі, керівник секції ДПП ЄЕК ООН, розповів про роботу ЄЕК ООН та підтримку Уряду України в частині аналізу змін законодавства у сфері ДПП щодо відповідності до підходу ЄЕК ООН «ДПП для досягнення ЦСР» та підготовки рекомендацій щодо застосування методики PIERS ЄЕК ООН для підготовки, розробки та фінансування пріоритетних проектів ДПП у післявоєнному відновленні України.

Пан Антонін Менего з секції ДПП ЄЕК ОНН розповів детальніше про підхід «ДПП для досягнення ЦСР» (англ. PPPs for the SDGs), розроблений ЄЕК ООН. Цей підхід сприяє створенню добре структурованих інфраструктурних проектів, які демонструють вищу ефективність використання коштів (“Value for Money”), та у центрі уваги яких є «люди» (“Value for People”) і «планета» (“Value for the Planet”), та спрямований на подолання деяких слабких місць як традиційних (публічних) закупівель, так і деяких моделей ДПП.

В цілому підхід «ДПП для досягнення ЦСР» (англ. PPPs for the SDGs) має на меті забезпечити справедливий доступ людей до публічних послуг, посилити економічну ефективність і фіскальну стійкість проектів, покращити екологічну сталість і стійкість, продемонструвати життєздатність і відтворюваність таких проектів ДПП, а також продемонструвати намір проекту бути інклюзивним і взаємодіяти з всіма зацікавленими сторонами.

Щоб забезпечити його впровадження в країнах, ЄЕК ООН розробила та опублікувала кілька політичних документів і практичних інструментів, затверджених державами-членами як стандарти та найкращі практики, у т.ч.:

Систему оцінки та рейтингу ДПП та інфраструктури: Методикою оцінки для досягнення ЦСР ЄЕК ООН (англ. UNECE PPP and Infrastructure Evaluation and Rating System, PIERS)

Стандарт правової бази ДПП/концесій на користь досягнення Цілей сталого розвитку та його Супровідний посібник

Стандарти та Керівні принципи ЄЕК ООН

Також Пан Антонін Менего представив Систему оцінки та рейтингу ДПП та інфраструктури: Методикою оцінки для досягнення ЦСР ЄЕК ООН (англ. UNECE PPP and Infrastructure Evaluation and Rating System, PIERS).

PIERS – це простий у використанні інструмент самооцінки, який інтегруючи міркування стійкості, сталості та кругової/циркулярної економіки, об’єднує п’ять бажаних результатів (англ. desirable outcomes) ДПП для досягнення ЦСР: доступ і справедливість; економічна ефективність та фіскальна сталість; екологічна стійкість і сталість; відтворюваність/тиражування; та залучення зацікавлених сторін.

Загалом інструмент був розроблений більше ніж 100 експертами, схвалений у 2021 році, та доступний урядам та іншим зацікавленим сторонам в форматі Excel файлів.

В цілому це є гнучкий та адаптований до всіх країн інструмент оцінки ДПП та інфраструктурних проектів. Інструмент самооцінки дозволяє отримати орієнтовну бальну оцінку проектів ДПП та інфраструктурних проектів за 22 критеріями та 95 індикаторам пропонованим в рамках п’яти бажаних результатів (англ. desirable outcomes), а також дозволяє отримати автоматично згенеровані коментарі якісного характеру для надання допомоги проектам у покращенні результатів, орієнтованих на досягнення ЦСР.

Пан Антонін Менего продемонстрував запущену на 7ій сесії Робочої Групи з питань ДПП Комітету з інновацій, конкурентоспроможності та ДПП ЄЕК ООН – нову онлайн-платформу методики ЄЕК PIERS – https://piers.unece.org.

У найближчі місяці методика ЄЕК PIERS на платформі буде доступна також і на українській мові.

Пані Меліса Пенейкад, консультант ЄЕК ООН, розповіла детальніше про застосування методики PIERS ЄЕК ООН для проектів післявоєнного відновлення та відбудови в Україні, а саме про пропонований гнучкий підхід, адаптований для України. Цей підхід передбачає:

  • Використання стандартизованої анкети PIERS для спрощення процесу та зменшення навантаження на урядовців.
  • Зосередження на державних пріоритетах (на національному рівні, регіональному рівні або на рівні проекту).
  • Обмеження варіантів відповідей, які використовуються в інструменті самооцінки PIERS, щоб зменшити суб’єктивність і покращити послідовність.
  • Оцінку кількох показників одночасно.
  • Перетворення припущень на рекомендації.
  • Застосування PIERS до програм ДПП.

Практична частина тренінгу була присвячена презентації пілотних проектів в Україні, оцінених за методикою PIERS для проектів ДПП.

Пан Ніко Гачечиладзе, директор Агенції ДПП, представив два такі пілотні проекти:

(1) Проект ДПП – «Нова багатопрофільна лікарня у м. Житомирі»

(2) Проект концесії Першого та Контейнерного терміналів ДП «Морський торговельний порт «Чорноморськ»

Пані Меліса Пенейкад детально розповіла про результати оцінки проектів за методикою ЄЕК PIERS. 

Так, проект ДПП з будівництва нової консолідованої міської багатопрофільної лікарні продемонстрував дуже хороше узгодження з ЦСР. З огляду на те, що цей проект стосується створення соціальної інфраструктури, не дивно, що доступ і справедливість та залучення зацікавлених сторін отримали більше 80%, оскільки саме ці результати (англ. desirable outcomes) сильно підкреслюють цінність для людей (“Value for People”). Крім того, проект має дуже високий потенціал для відтворюваності/тиражування в інших містах України та сприятиме економії на масштабі. Цей проект може бути гарним кандидатом на визнання третьою стороною (наприклад, сертифікація LEED).

Враховуючи особливості та комерційну спрямованість проекту концесії  Першого та Контейнерного терміналів морського порту «Чорноморськ», слід очікувати високих балів (тобто 70% або вище) для економічної ефективності і фіскальної сталості та відтворюваності/тиражування, оскільки ці результати (англ. desirable outcomes)  зосереджуються на закупівлях, економічній життєздатності, зайнятості, розбудові потенціалу, передачі технологій і ефективності використання бюджетних коштів (“Value for Money”).

Отже, існує значна можливість для розширення використання PIERS в Україні. Агенція ДПП разом з Мінекономіки продовжують співпрацю з ЄЕК ОНН, у тому числі з метою подальшого застосування методики PIERS ЄЕК ООН для проектів ДПП післявоєнного відновлення та відбудови інфраструктури в Україні.