Представники Агенції ДПП взяли участь онлайн у 6-му Міжнародному форумі ЄЕК ООН з питань ДПП

Опубліковано: 10.05.2022
Категорія: Новини ДПП

Представники Агенції ДПП взяли участь онлайн у 6-му Міжнародному форумі ЄЕК ООН з питань державно-приватного партнерства. Подія проходила з 4 по 6 травня у Барселоні (Іспанія) та була організована ЄЕК ООН спільно з Бізнес-школою IESE, Університету Навари та за підтримки Міської ради Барселони.

У форумі взяли участь експерти та практики ДПП з широкого спектра секторів та індустрій, чий внесок у дискусію підкреслив роль ДПП на користь людей (англ. People-first PPPs) з впровадження сталих інфраструктурних проектів задля створення цінності для людей і планети.

Під час форуму був представлений ряд тематичних досліджень (англ. case studies) проектів з усього світу, які були створені з урахуванням Цілей сталого розвитку (ЦСР) та принципів екологічного, соціального та корпоративного управління (англ. Environmental, Social, and Corporate Governance, ESG). Методологія оцінки ДПП на користь людей для досягнення ЦСР (англ. People-first Public-Private Partnerships Evaluation Methodology for the Sustainable Development Goals), доступна урядам та іншим зацікавленим сторонам як інструмент самооцінки, була застосована до кожного з цих проектів задля визначення їх відповідності п’яти цілям встановленим ДПП на користь людей для досягнення ЦСР, а саме:

  1. Збільшення доступності основних послуг та зменшення соціальної нерівності та несправедливості;
  2. Посилення економічної ефективності (включаючи розширення прав і можливостей жінок) та фіскальної сталості проектів;
  3. Посилення екологічної стійкості проектів та заходів з охорони довкілля;
  4. Посилення потенціалу до тиражування для майбутніх проектів;
  5. Повне залучення зацікавлених сторін/стейкхолдерів до проектів.

4-го травня, після привітання учасників, відбулась дискусія високого рівня “Проекти ДПП на користь людей для досягнення ЦСР як каталізатор реалізації Порядку денного до 2030 року”. Учасники дискусії дослідили питання зміни клімату, цифрової трансформації, економіки замкнутого циклу, сталого фінансування та “зелених” закупівель за механізмом ДПП, як основних викликів для сталої інфраструктури на національному та міському рівнях.

Далі відбулась перша частина презентації тематичних досліджень проектів в рамках ініціативи ЄЕК ООН “500 тематичних досліджень проектів ДПП на користь людей для досягнення ЦСР”. Представники організацій ДПП та інші зацікавлені сторони презентували проекти з різних секторів – транспортного, відновлюваної енергії, охорони здоров’я, освіти, муніципальних та міських сервісів. Ці проекти були само-оцінені за допомогою Методології ЄЕК ООН оцінки ДПП на користь людей для досягнення ЦСР.

Так, наприклад, Санжар Болотов, представник Киргизької Республіки розповів про проект з виробництва сонячної енергетики вартістю 200 млн доларів США, що був ініційований минулого року та очікується до підписання в кінці цього року. Хаджар Беннар та Нурі Чахід, з Марокко, презентували проект з виробництва відновлюваної енергії, що включає виробництво сонячної енергії, “зеленого” гідрогену, “зеленого” амонію та опріснення води. Жоао Дініс, представник Португалії, розповів про створення Фонду стійкості (англ. Resilience Fund), за допомогою якого вони успішно залучили зацікавлені сторони на локальному рівні, в регіоні Кашкайш, до створення проектів, що сприяють стійкості до екологічних змін. Редха Зетчі з Іспанії поділився аспектами створення мережі зарядок електромобілів, а Ламія Ктірі та Манель Хауем з Тунісу розповіли про створення мережі міських трамваїв.

Потім відбулась дискусія круглого столу на тему “Контрактні положення договорів для створення стійких концесій/ДПП на користь людей для досягнення ЦСР”. Оскільки проекти ДПП на користь людей створюються задля покращення умов життя суспільства, важливим є структурування договорів, що відповідають суспільним інтересам в умовах змін економічного та соціального середовища.

Варто зазначити, що одним з інструментів, що дозволяє урядам краще структурувати концесійні договори є розроблений робочою групою з питань ДПП Комітету з інновацій, конкурентоспроможності та ДПП ЄЕК ООН, у листопаді 2018 року, Список рекомендованих пунктів договорів про концесію, що відповідають концепції ДПП на користь людей для досягнення Цілей сталого розвитку ООН (англ. List of recommended clauses in concession contracts in people-first Public-Private Partnerships in support of the United Nations Sustainable Development Goals).

Учасники обговорили, як уникнути процедури повторних переговорів і переукладання договору або його розірвання, у разі несподіваних подій, які трапляються поза контролем сторін, таких як, COVID-19, військові конфлікти.

Так, наприклад, Мод Валле, керівник відділу операцій Африканського центру юридичної підтримки (англ. African Legal Support Facility), відмітила важливість балансування між юридичною впевненістю та гнучкістю під час структурування договорів ДПП.

Жан-Крістоф Барт-Кулларе, виконавчий директор WAPPP, зазначив, що візуалізація контрактів (наприклад використання схем та графіків) сприяє кращому їх розумінню.

Іншим механізмом вирішення суперечок може стати Постійно діюча комісія з розгляду спірних питань.

У другій половині дня відбулась друга частина презентації тематичних досліджень проектів в рамках ініціативи ЄЕК ООН “500 тематичних досліджень проектів ДПП на користь людей для досягнення ЦСР”. Зокрема, були презентовані проекти створення Центрів ув’язнення для неповнолітніх в Бразилії, тунелю в Індії, метрополітену в Мексиці, сталого виробництва продуктів харчування в Пуерто-Рико (США) та електронної мобільності в місті Крань (Словенія).

Наприкінці дня відбулись 4 паралельні сесії “Зелені” та стійкі закупівлі за механізмом ДПП”, “Методологія оцінки ЄЕК ООН та принципи екологічного, соціального та корпоративного управління (ESG): інструмент для залучення приватного капіталу за механізмом ДПП”, “Блакитна економіка: проекти сталої інфраструктури Арктики”, “Зелені” ДПП в Америці”.

5-го травня відбулись 3 дискусії. Перша дискусія була на тему “Як ДПП на користь людей для досягнення ЦСР сприяють реалізації порядку денного економіки замкнутого циклу”. Учасники обговорили – які стратегії створення економіки замкненого циклу реалізуються під час чотирьох етапів процесу ДПП – проектування, фінансування, будівництво та обслуговування.

Друга дискусія була на тему “ДПП та зміна клімату”. Оскільки вплив змін клімату не є різким, як наприклад вплив пандемії COVID-19, не всі уряди демонструють рішучість боротьби з ними. Учасники обговорили можливість створення надійної системи декарбонізації та стійкості, в тому числі у сферах енергетики та транспорту.

В ході третьої дискусії “Умови для сталого розвитку ДПП у містах” учасники обговорили, як муніципалітети інтегрують умови створення екологічної сталості та захисту навколишнього середовища у свою повсякденну діяльність.

6 травня вранці відбулось дві дискусії, за темами “Регіональний економічний розвиток за допомогою механізму ДПП: максимальне використання державної власності в інфраструктурних проектах” та “ДПП за рамками інфраструктури: управління екосистемами, що формуються”.

Під час першої дискусії панелісти розповіли колегам як в їх країнах використовується модель ДПП, за якою органи державної влади заради досягнення інфраструктурних цілей залучають до використання за механізмом ДПП державні землі та нерухоме майно, що наразі не використовуються або мало використовуються. Багато уваги було приділено практиці підготовки та реалізації комплексних проектів розбудови регіональної/місцевої інфраструктури, які дозволяють залучити приватне фінансування на окремі інфраструктурні об’єкти в рамках єдиного комплексного майстер плану розвитку території.

Друга дискусія була зосереджена на нових міських екосистемах що формуються. У наш час міста зазнають значних змін – змінюються фундаментальні екосистеми міського простору. Мобільність перетворюється на Мобільність як сервіс (англ. Mobility as a Service, MaaS), в рамках якої користувачі планують, бронюють та оплачують численні мобільні сервіси. Енергія перетворюється на розумні системи розподілу (англ. distributed smart system), а галузь охорони здоров’я інкорпорує системи, що керуються даними (англ. data-driven health systems). Постає необхідність створення надійної структури управління, що буде включати правила обміну даними, координацію послуг між різними операторами та загальний план для всієї системи, що буде сприяти досягненню Порядку денного до 2030 року.

Після перерви відбулись 4 паралельні сесії, під назвами: “Застосування концепції ДПП на користь людей для досягнення ЦСР у проектах перетворення відходів, що не підлягають вторинній переробці, на енергію для розбудови економіки замкнутого циклу”, “Покращення нормативно-правової бази застосування ДПП на користь людей для досягнення ЦСР: прокладаючи шлях для “зелених”, сталих, стійких і проектів замкнутого циклу”, “Фіскальна сталість проектів ДПП на користь людей для досягнення ЦСР”, “Дискусія круглого столу з обраних тематичних досліджень проектів ДПП”.

У другій половині дня відбулась заключна дискусія з обговоренням подальших кроків, під назвою “ДПП та цифрова трансформація для сталого розвитку”. Учасники розглянули питання багаточисельних викликів, що постають перед багатьма країнами в процесах реалізації проектів ДПП, особливо на етапах ідентифікації та підготовки. Цифрові рішення можуть принести цифрову трансформацію в реалізацію таких проектів, сприяючи її швидкості та прозорості, надаючи розширене уявлення про компоненти проекту та збільшуючи вірогідність того, що проекти не лише створять критичну інфраструктуру і сервіси, а й матимуть бажаний соціальний та економічний вплив.

Після цього, в рамках форуму, відбулись 3 супутні події: “ДПП для міст”, “Цифрова трансформація та стійкість проектів ДПП на користь людей для досягнення ЦСР”, “Посилення координації проектів ДПП з розбудови міст з урахуванням ЦСР”.

Завершився форум Спеціальною подією з розбудови спроможностей під назвою “Дискусія круглого столу для урядовців країн Східної Європи, Центральної Азії та Кавказу з інвесторами/кредиторами”. Директор Агенції, Ніко Гачечиладзе, був запрошений та взяв участь у дискусії. Іншими країнами, представленими під час дискусії, були Вірменія, Грузія, Киргизька Республіка, Молдова, Таджикистан та Узбекистан.

Участь у заході дозволила директору Агенції ДПП надали потенційним інвесторам та іншим зацікавленим сторонам інформацію про потенціал відновлення інфраструктури України, зруйнованої внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України, а також стратегічні питання застосування механізму ДПП.

Важливо визначити пріоритети сьогодення та напрацювати першочергові кроки для відбудови України, при цьому ДПП є ефективним механізмом для відновлення інфраструктури ” – зазначив Ніко Гачечиладзе