Відбулась Міжнародна конференція з питань відновлення України

Опубліковано: 06.07.2022
Категорія: PPP News

4 та 5 липня у місті Лугано (Швейцарія) відбулась Міжнародна конференція з питань відновлення України (англ. Ukraine Recovery Conference, URC 2022).

Захід є 5-м у низці щорічних політичних заходів високого рівня, що у попередні роки проходили під назвою Міжнародних конференцій з питань реформ в Україні та відбувалися у Великій Британії, Канаді, Данії та Литві. З огляду на повномасштабне вторгнення російської федерації в Україну, було вирішено змінити фокус конференції цього року та зосередитися на питаннях відновлення, що відображено у назві.

Основними темами, розглянутими під час конференції стали:

  • План відновлення та розвитку України (у межах ініціативи Президента Зеленського “United 24”) та різні шляхи внеску міжнародних партнерів у відновлення України.
  • Методи, пріоритети та принципи відновлення.
  • Соціальне, економічне, екологічне та інфраструктурне відновлення від збитків та втрат, спричинених війною.
  • Реформи, які можливо та необхідно здійснити у поточній ситуації.

Конференція розпочалась з Пленарного засідання “Засади сталого відновлення в Україні”. Учасників конференції, включаючи делегацію України, привітав Президент Швейцарської Конфедерації та Міністр закордонних справ Швейцарії, Ігнаціо Кассіс. Він підкреслив необхідність об’єднатися задля сприяння сталому відновленню України відповідно до концепції кращого відновлення (англ. Build Back Better principle). Він зазначив, що планується розробити рамки для процесу відбудови у формі підсумкового документа, Декларації Лугано. Передумовою для успіху, за його словами, є те, що первинний план, який зосереджував увагу на інституційних реформах, і поточний план, з увагою на відбудові, формують цілісний підхід.

Далі Ігнаціо Кассіс передав слово Президенту України, Володимиру Зеленському, який виступив перед учасниками в онлайн форматі. Президент подякував всім учасникам та зосередив увагу на необхідності боронити демократичні цінності. Він розповів про різні типи інфраструктури, що зазнали пошкоджень, включаючи школи, дитячі садки, шпиталі, пологові будинки та житлові квартали, і підкреслив, що процес відбудови варто починати вже зараз.

Урсула фон дер Ляєн, Президент Європейської Комісії, розповіла про пропозицію Єврокомісії уряду України створити Платформу відновлення та відбудови задля координації дій та підтримання порядку реалізації стратегічно важливих реформ.

Свою підтримку Україні від імені народу Чеської Республіки висловив Прем’єр-міністр країни, Петр Фіала.

Прем’єр-міністр України, Денис Шмигаль, зазначив, що реформи, які обговорювались під час конференцій минулих років та були запроваджені в Україні, зміцнили нашу стійкість та можливості опору агресору. Він зазначив, що План відновлення України розділений на три ключові етапи: 1) відновлювати тут і зараз те, що можливо і що є критичним для життя людей; 2) швидке відновлення (англ. “fast recovery”) – одразу після перемоги України потрібно буде реалізувати тисячі проектів відбудови, таких об’єктів як школи, лікарні, тимчасове житло, і т.д.; 3) довгострокова трансформація, що стосується всіх сфер. Пан Шмигаль зазначив важливість реалізації великих галузевих проектів відповідно до європейських параметрів:

“По перше, це означатиме нову якість відновлення. По друге, це означатиме зрозумілі правила гри для приватних інвесторів, яких ми хочемо залучити у ці проекти. По третє, це буде означати подальшу інтеграцію України в Європейський Союз.”

Була сформована структура Української платформи відновлення. Він також зазначив, що ключовими принципами, дотримання яких дозволить нам ефективно змінювати та відбудовувати країну є максимально можлива безпека для людей та бізнесу; концепція кращого відновлення (англ. Build Back Better principle); євроінтеграція та відповідність критеріям кандидатства, а в найближчому майбутньому і членства в ЄС; верховенство права (англ. Rule of law); прозорість та підзвітність; відбудова України з максимальним залученням “зелених” технологій; діджиталізація та залучення приватного капіталу до процесу відбудови.

Прем’єр-міністр зазначив, що ключовим джерелом відновлення повинні стати конфісковані активи росії та російських олігархів. Друге джерело – гранти та пільгові кредити Міжнародних фінансових організацій та країн-партнерів. Третє та четверте джерела – це інвестиції приватного сектору (у т.ч. на засадах ДПП), а також позабюджетні внески приватних осіб та корпорацій. П’яте джерело – це кошти бюджету України.

Варто зазначити, що План відновлення України передбачає розробку спеціальної програми ДПП на державному рівні.

Елізабет Трасс, Міністр закордонних справ Великої Британії, зазначила, що планується дослідження способів залучення бізнесів, технологічних компаній та університетів Великої Британії у процес відновлення України, в тому числі через співробітництво з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР, англ. European Bank for Reconstruction and Development, ERBD), головний офіс якого знаходиться в Лондоні. Метою буде – зробити Україну одним з ключових напрямків інвестування світової спільноти у 2023 році.

Оділь Рено-Бассо, Президент ЄБРР, підкреслила необхідність підтримки та зміцнення приватного сектору вже зараз, до закінчення війни, для зміцнення економіки країни в цілому.

Анна Б’єрде, Віце-прем’єр Світового банку у справах регіону Європи та Центральної Азії, обговорила майбутнє України з Прем’єр-міністром України, Денисом Шмигалем та глобальними партнерами Світового банку. Зокрема був мова йшла про новий партнерський механізм фінансування України – “Multi-Donor Resources for Institutions and Infrastructure (MRII)”.

Тереза ​​Червінська, Віце-президент Європейського інвестиційного банку (ЄІБ), зазначила, що залучення приватних інвестицій та їх ефективне поєднання з державними джерелами може стати ключовим рішенням для швидкої, якісної та сталої відбудови України. Вона зосередила увагу учасників на пропозиції ЄІБ створити новий інструмент, трастовий фонд “ЄС-Україна Gateway” (англ. EU-Ukraine Gateway Trust Fund), що стане частиною Платформи відновлення України:

“Започатковуючи цей фонд ми посилимо підтримку Європейським Союзом України у сфері реалізації проектів. […] Дуже важливим є той факт, що це слугуватиме каталізатором для залучення приватних інвестицій, які вже згадувались багато разів сьогодні. […] Цей додатковий інструмент допоможе залучити не лише державне, а й приватне фінансування, що є дуже важливим для відбудови України.”

Також цього дня відбулись 5 панельних дискусій. Перша дискусія називалася “Відновлення економіки”. Спікерами панелі стали керівник офісу Президента України, Андрій Єрмак; голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, Данило Гетманцев; керуючий директор ЄБРР у країнах Східної Європи та Кавказу, Маттео Патроне; делегат ради директорів і генеральний директор “Вайдманн Холдинг АГ”, Франциска Чуді Заубер; та регіональний Віце-президент Міжнародної фінансової корпорації у країнах Європи, Латинської Америки та Карибського басейну, Альфонсо Гарсія Мора. Учасники дослідили питання економічного відновлення України.

Маттео Патроне зосередив увагу учасників на необхідності залучення приватного сектору до відбудови України:

“Важливо щоб приватний сектор, наприклад, був залучений до приватизацій, реконструкції інфраструктури та проектів ДПП. Також надзвичайно важливо зробити проекти ДПП більш взаємозамінними”

Альфонсо Гарсія Мора також підкреслив роль міжнародної координації зусиль для залучення приватного сектору до реалізації проектів:

“В IFC ми використовуємо принцип каскаду. Це означає, що проекти та інвестиції, що можуть бути виконані приватним сектором, варто йому і залишити. Для тих проектів, де більше ризиків, варто розглянути механізм ДПП та змішане фінансування.”

Друга дискусія проходила під назвою “Відновлення людського капіталу”. В ній взяла участь Перша леді України, Олена Зеленська; а також заступниця керівника офісу президента, Юлія Соколовська; адміністратор Програми розвитку ПРООН, Ахім Штайнер; представник ВООЗ в Україні, Ярно Хабіхт; регіональний директор Світового Банку, Аруп Беренджі, голова правління Центру прав людини “Зміна”, Тетяна Печончик. Вони обговорили соціальні аспекти, що наразі потребують відновлення. План відновлення України в частині застосування механізму ДПП в цій сфері, зокрема, передбачає створення державно-приватної платформи маркетплейс для ринку праці, яка буде допомагати вирішувати основні проблеми безробітних.

Наступна дискусія, під назвою “Цифрова трансформація задля відновлення” дала змогу окреслити роль цифровізації у процесі відновлення України. Віце-прем’єр-міністр України, Міністр цифрової трансформації України, Михайло Федоров, розповів про успіхи країни в галузі діджиталізації та представив детальний план цифрового відновлення України. Можна відмітити, що в частині застосування механізму ДПП в сфері діджиталізації План відновлення України передбачає впровадження технології блокчейн в галузі народного господарства на засадах ДПП. Це дозволить створити новий механізм прийняття управлінських рішень, зокрема, створити нові публічні реєстри із використанням технології блокчейн, “модернізувати” вже існуючі публічні реєстри. В цілому планується посилення державно-приватного партнерства в напрямку кібер та інформаційної безпеки.

Спікерами четвертої дискусії, “Відновлення інфраструктури” стали Міністр інфраструктури України, Олександр Кубраков; Міністр розвитку громад та територій України, Олексій Чернишов; член Федеральної ради Швейцарії, Міністр енергетики, транспорту, довкілля та телекомунікацій Швейцарії, Сімонетта Соммаруга; мер Маріуполя, Вадим Бойченко та заступник виконавчого директора Європейського інвестиційного банку, Маркус Берндт. Панелісти обговорили масштаби руйнування інфраструктури внаслідок війни та окреслили способи її відновлення. Для того, щоб швидко відновити інфраструктуру та забезпечити соціальне та економічне відновлення, необхідний скоординований та ефективний підхід усіх партнерів. Учасники панелі дослідили, як руйнування, викликані війною, можуть стати можливістю для модернізації застарілої інфраструктури України відповідно до сучасних стандартів, а також, як можна скористатися цією ситуацією для скорочення викидів CO2 для боротьби з кліматичною кризою. Так, спрощення механізмів залучення інвестицій (ДПП та інші), діджиталізація процедур взаємодії між інвесторами та державою є одним із головних пріоритетів у середньостроковій перспективі відновлення. З метою прискореного відновлення зруйнованої державою-агресором інфраструктури у Плані відновлення України пропонується використати спрощений механізм ДПП, що заснований на впровадженні типу проектів ДПП, заснованих на платежах з бюджету, зокрема на платі за експлуатаційну готовність, де держава не передає інвестору ризик попиту, а по-суті оплачує «інфраструктуру в розстрочку» (такий механізм вже закріплений̆ в українському законодавстві завдяки прийняттю 15.02.2022 року законопроекту №5090 у 2-му читанні). Передбачається, що такі проекти ДПП будуть цільовою моделлю для післявоєнного відновлення України, особливо для розбудови соціальної інфраструктури. В цілому Планом відновлення України передбачено спрощення загальної процедури підготовки проектів ДПП на державному та місцевому рівнях.

Остання дискусія була за темою “Відновлення довкілля та досягнення енергетичної безпеки”. Участь в обговоренні взяв Міністр енергетики України, Герман Галущенко; Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України, Руслан Стрілець; заступниця Генерального директорату Єврокомісії з питань політики добросусідства та переговорів щодо розширення, керівниця групи Єврокомісії з підтримки України, Катаріна Матернова; голова Української частини Платформи громадянського суспільства Україна – ЄС, Олена Павленко; директор секретаріату енергетичного співтовариства, Артур Лорковські. Учасники дослідили масштаби негативного впливу війни на довкілля та населення України у короткостроковій та довгостроковій перспективах та обговорили нові моделі охорони навколишнього середовища під час економічного, соціального та інфраструктурного відновлення України, а також можливості “зеленого” відновлення та розбудови більш екологічно-сталого суспільства. Одними з ключових можливостей є відновлення зруйнованої інфраструктури та структурна перебудова економіки на основі чистих, низьковуглецевих та енергоефективних технологій; інтеграція до промислових альянсів ЄС та участь у нових виробничих ланцюгах;а також залучення міжнародної фінансової допомоги, зеленого фінансування та інвестицій для заходів з запобігання та адаптації до зміни клімату, побудови циркулярної економіки та збереження довкілля.

5 липня відбулась Сесія офіційних заяв представників держав і міжнародних організацій. Представники країн-союзників висловили свою підтримку Україні. Міжнародні організації також висловили підтримку, зокрема відео-звернення записав Генеральний секретар ООН, Антоніу Гутерриш. Також виступили представники ПРООН, Ради Європи, ЄБРР, Європейської Комісії, Європейського інвестиційного банку, Світового банку, ЮНЕСКО, ОБСЄ, Міжнародного валютного фонду та ВООЗ.

Під час заключного засідання був Представлений підсумковий документ URC 2022 “Декларація Лугано”. Прем’єр-міністр України, Денис Шмигаль висловив подяку Президенту Швейцарії, Ігнаціо Кассісу та Президенту Європейської Комісії, Урсулі фон дер Ляєн, за підтримку нашої країни та організацію цієї конференції.

Учасники конференції ухвалили підсумковий документ «Декларацію Лугано». Серед іншого — декларація передбачає створення координаційної платформи між партнерами.

Як результат – затверджено сім принципів, які визначають критерії та методи відновлення:

  1. Партнерство. Україна буде очолювати процес відновлення втілювати його разом з міжнародними партнерами.
  2. Спрямованість на реформи.
  3. Прозорість, підзвітність, верховенство права.
  4. Демократична участь.
  5. Залучення багатьох стейкхолдерів.
  6. Гендерна рівність та інклюзія.
  7. Сталий розвиток.

Наступною подією дня була Підсумкова пресконференція Президента Швейцарії, Ігнаціо Кассіса та Прем’єр-міністра України, Дениса Шмигаля. Зокрема, Прем’єр-міністр зазначив, що для бізнесів відбудова України буде величезним проектом, завдяки механізму державно-приватного партнерства.

Президент Швейцарської Конфедерації Ігнаціо Кассіс  підсумував, що

«Україна має очолити [процес відбудови]. А ми, держави й міжнародні організації, що зібралися у Лугано, підтримуватимемо її на цьому шляху».

Також цього дня відбувся економічний форум “Приватний сектор та відбудова України”. Українські урядовці детально описали поточну ситуацію з бізнесом та інфраструктурою в державі, поділилися власним баченням відбудови та виділили пріоритетні сектори для відновлення. Спілкуючись з українськими урядовцями та представниками приватного сектору, компанії дізналися, як долучитися до проектів відбудови та знайти потенційних партнерів.

Зокрема, пан Шмигаль зазначив, що механізм ДПП, повинен стати одним з ключових ресурсів для відбудови країни, наряду з замороженими активами агресора:

“Ми запрошуємо бізнес в Україну, працювати на основі договорів концесії, договорів про спільний видобуток та розподіл продукції та інших інструментів державно-приватного партнерства. У нас величезні можливості, величезні спроможності і тому я переконаний, що дійсно бізнес і під час війни, з урахуванням страхування військових ризиків і негайно після завершення війни, зможе знайти для себе надзвичайно цікаві проекти і реалізовувати їх в нашій державі.”